Bebekler İçin Kayısılı Püre Tarifi

12 aydan sonra yedirebileceğiniz, bebeğinizin damak zevkinin de gelişmesine yardımcı olacak vitaminli bir tarif sunuyoruz size.

Tarifimizde kayısı, bal ve ceviz yer almakta. Bazı önemli noktalara değinmeden tarife geçmek istemiyorum. Bilhassa bal konusunda annelerimizi uyarmak istiyorum. 1 yaşından önce bebeklerinize kesinlikle bal yedirmeyin. Pek çok anne maalesef bu hatayı yapıyordu. Gıda, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı bal etiketlerine “1 yaşından küçük bebeklere bal yedirmeyin” uyarı yazısı yazılması kararı aldı da bir nebze içimiz rahatladı. Peki neden bal 1 yaşından önce bebeklere verilmez?

Malum bebeklerin savunma mekanizmaları henüz gelişmemiş oluyor. Balda yer alan bakterilerin bebeklerde alerjik reaksiyonlara ve zehirlenmelere sebebiyet verdiği için hiç tavsiye edilmiyor. Botulizm adı verilen bebek zehirlenmesinde bebeklerde nefes darlığı, halsizlik gibi belirtiler görülüyor. Bu yüzden lütfen çevrenizdeki anne ve anne adaylarını da bu konuda uyarın.

Malzememizde yer alan kayısıya gelince… Bebeklerin hücre gelişimi için son derece önemli olan A vitamini bakımında oldukça zengin olan bir meyvedir kayısı. Bebekleri enfeksiyonlara karşı koruyacağı gibi kabızlık sorununda da bir rahatlama sağlayacaktır.

Diğer şifalı gıdamız ceviz. B vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ceviz, E vitamini, kalsiyum, fosfor ve omega-3 bakımından kıymetli bir yere sahiptir.

Şimdi tarifimize geçelim…

 

Bebekler için Kayısılı Püre Tarifi

 

Malzemeler

150 gr kayısı

2 çay kaşığı bal

Ceviz

Hazırlanışı

Taze kayısıyı, cevizi ve balı mikserde ezin. Pişirmeden bebeğinize afiyetle yedirin.

Leave A Reply

Your email address will not be published.