Bulgur Çeşitleri Nelerdir?

Anadolu yemeklerinin vazgeçilmez malzemelerinden biri de bulgurdur. Bilindiği gibi bulgurun çeşitleri ve her çeşidin kullanıldığı bir yemek türü  vardır. Buyurun bulgur çeşitlerine bir göz atalım:

1. Başbaşı Bulgur: Buğdayın kırılmadan sadece, kabuğunun soyulmasıyla elde edilen bulgur çeşididir Pilavlarda, dolmalarda ve çorbalarda kullanılabilir.

2. İri Pilavlık Bulgur: Genellikle pilavlarda veya dolmalarda kullanılan ve başbaşı bulgura göre ince, pilavlık bulgura göreyse bir kademe daha iri olan bulgur çeşididir.

3. Pilavlık Bulgur: Dünya’da ve Türkiye’de en fazla bilinen bulgur çeşididir. Pilavlarda ve salatalarda kullanılabilir.

4. İnce Pilavlık (Midyat) Bulgur: Pilavlık bulgurdan daha ince olan, köftelik bulgurdan bir kademe daha iri olan bulgur çeşididir. Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu’nun belli yerlerinde, bu bulgur çeşidi daha fazla tercih edilmektedir. Pilavlarda, dolmalarda, çorbalarda, salatalarda kullanılabilir.

5. Köftelik Bulgur: Midyat bulgurdan daha ince olan; köfte, salata, çorba ve çeşitli tatlılarda kullanılan ince bulgur çeşididir.

6. İnce Köftelik (Çiğ köftelik)Bulgur: Köftelik bulgurdan bir kademe daha ince olan; çiğ köfte yapımında, tatlılarda, çorba ve salatalarda kullanılan bulgur çeşididir.

7. Esmer Pilavlık Bulgur: Esmer bezostiye veya esmer golia buğdayından üretilen, sarı bulgurla arasında tatsal farklılıklar olan bulgur çeşididir. Renginin esmer oluşu, buğdaydan ötürüdür; diyet ürünü değildir. Esmer pilavlık bulgur; pilavlarda, dolmalarda ve çeşitli yemeklerde kullanılabilir.

8. Esmer Köftelik İnce (Esmer Çiğ Köftelik) Bulgur: Genellikle çiğ köfte yapımında kullanılan bulgur çeşididir. Yumuşak olması sebebiyle yoğrulması de kolaydır. Çiğ köftenin yanı sıra,salata ve çorbalarda da kullanılabilir.

9. Kepekli Pilavlık Bulgur: Kepekli pilavlık bulgur kabuğunun daha az soyulmasıyla kepek bölümünü daha fazla ihtiva ettiği için özellikle diyetlerde ve kilo kontrollerinde kullanılabilir. Kepekli pilavlık bulgur; pilavlarda, dolmalarda, salata ve çorbalarda kullanılabilir.

10. Kepekli Köftelik Bulgur: Kepekli köftelik bulgur, sarı köftelik bulgurun kullanıldığı salata, tatlı ve çorbalarda kullanılabilir. Yapısında daha fazla diyetik lif bulundurmasından ötürü, özellikle kilo kontrollerinde ve diyetlerde önerilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.