Crém Broule Tarifi (Krem Brulee)

Fransız mutfağından güzel bir tatlı tarifi…

Dünya mutfağında hatırı sayılır bir yere sahip Fransız mutfağından kolay bir tatlıdır Crém Broule.  Biraz uğraştırıcı gibi dursa da eliniz alışınca kolay gelecektir.

Crém Broule İçin Gereken Malzemeler:

4 yumurtanın sarısı

1\3 cup bardağı toz şeker

1 1\3 cup bardağı krema

2\3 cup bardağı süt

( İsterseniz 1 portakalın kabuğunun rendesi)

2 adet şekerli vanilin ya da 1 adet çubuk vanilya

Üzerini yakmak için şeker

Crém Broule’nin Yapılışı:

Öncelikle yumurta sarısı ile toz şekeri karıştıralım. Karışımı kıvamını alıncaya kadar çırpmaya devam edelim. Mikserle çırpmamaya dikkat edelim. Çatal kullanabilirsiniz. Karışımın kıvama geldiğinde ve şekerlerin eridiğinden emin oluncaya kadar çırpın.

Sonra krema, süt ve vanilya (portakal kabuklu yapmak isteyenler, portakal kabuğunu da eklesin) tencerede karıştırarak kaynatın. Hazırladığımız bu karışımı yumurta sarısı ve toz şekerle hazırladığımız karışımla buluşturuyoruz. Sütlü karışımın soğumuş olmasına dikkat edin. Yumurtala pişmesin J Birbirilerini bulana kadar karıştırıyoruz. Yavaş yavaş ekleminiz daha iyi olacaktır.

Bir kabın içine tel süzgeçten geçirip süzelim. Süzdüğümüz bu karışımı sufle kaplarına paylaştırarak önceden ısıtılmış fırında pişiriyoruz ancak benmari usulü pişirilecektir. Sufle kaplarınızı tepsilere yerleştirin ve tepsiye suyun ekleyin.

Karamel kıvamına gelince fırında çıkartın. Hafiften sallayınca bunu anlamanız mümkün. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra buzdolabına koyun ve 1 gece bekletin.

Son aşama ise, buzdolabından çıkardığınız Crém Broule’nin üzerine toz şeker döküp karamel gibi oluncaya kadar fırında ısıtmaktır. Çok fazla bekletmeye lüzum yok.

Artık tatlımız servise hazırdır…

Alternatif tarifimize gelince…

Yukarıda tarifi yazarken portakal kabuğunu örnek olarak vermiştim. Siz bu tarifi damak zevkinize göre uyarlayabilirsiniz. Mesela “Elmalı Crém Broule”, “Çikolatalı Crém Broule”, “Kahveli Crém Broule” vs yapmanız  mümkün.

Afiyet olsun…

Leave A Reply

Your email address will not be published.