Damla Sakızı Tatlısı Tarifi

Yepyeni bir tatlı tarifiyle Ramazan sofranızı şenlendirmeye ne dersiniz? Damla Sakızı Tatlısı ile iftardan sonra ağzınızı tatlandırın.

Şifa kaynağı olan damla sakızı, yemeğe katıldığında apayrı bir lezzet ortaya çıkıyor. Bu lezzetlerden biri de damla sakızı tatlısı. Damla sakızı tatlısıyla misafirlerinizi şaşırtabilir ve yemek kültürlerine katkıda bulunabilirsiniz.

Damla Sakızı Tatlısı için Gereken Malzemeler

3 su bardağı yoğurt
3 su bardağı irmik
1,5 su bardağı toz şeker
3/4 su bardağı süt
15 parça damla sakızı
1,5 paket kabartma tozu
yarım limon rendesi
Damla Sakızı Tatlısı Şerbeti için;
2 su bardağı toz şeker
2 su bardağı su
3 parça damla sakızı
3/4 rendelenmiş limon

Malzemelerimiz hazırsa tarife başlayabiliriz.

Damla Sakızı Tatlısı Yapılışı

İlk önce 2 su bardağı yoğurdumuzu çırpıp krema kıvamına getiriyoruz. Daha sonra sütümüzü ilave edip rendelediğimiz limon kabuklarını da ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Bir müddet çırpıp iyice karıştıktan sonra irmiği döküp tekrar karıştırıyoruz.

Kıvama gelmeye başladığında damla sakızlarını kırarak karışımımızın içine ekliyoruz. Bir müddet karıştırdıktan sonra kabartma tozu ve şekeri ilave ediyor ve tekrar çırpıyoruz. Tüm malzemelerimizi iyice çırptıktan sonra yağladığımız fırın kabına karışımımızı döküyoruz. 180 derecede hazır olan fırına atıp pişiriyoruz.

Damla Sakızı Tatlısı’nın Şerbetinin Yapılışı

Toz şeker ve suyu kaynattıktan sonra içine damla sakızlarını atıyoruz. Ocağın altını kapattıktan sonra rendelediğimiz limon kabuğunu ve limon suyunu karışıma ekliyoruz. Tatlımız fırından çıktıktan sonra da ılık şerbeti üzerine döküyoruz.

Fırından çıkan tatlıya ılık şerbeti dökerek servis ediyoruz.

Afiyet olsun.

Leave A Reply

Your email address will not be published.