Pirinç Unlu Bebek Maması Yapılışı

Hepimizin bildiği gibi bebekler için en önemli gıda anne sütüdür. 4. aydan itibaren bebeğimiz için ek gıdalara başlayabiliriz. Şimdi vereceğim tarif ise anne sütünden ek gıdaya geçişte ilk kullanılacak tariftir. Ancak şunu unutmamalıyız: Ek gıdalara geçseniz dahi en azından ilk 6 ay boyunca bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmayınız.  Ve 1 yaşından önce bebeğinize inek sütü vermeyin.

Bütün bunları anne olmadan nereden biliyorsun diye soranlar olabilir hemen açıklama yapayım: Lisede Çocuk Gelişimi okudum,bebek ve çocuk beslenmesi hakkında eğitim aldım.Bildiklerimi de sizinle paylaşmak istedim 🙂

Şimdi gelelim pirinç unlu muhallebinin yapılışına:

Pirinç Unlu Bebek Maması İçin Malzemeler:

1 çay bardağı içme suyu

1 tatlı kaşığı pirinç unu

Yarım çay bardağı anne sütü (anne sütü yerine devam maması kullananlar da var ancak anne sütü öncelikli tercihiniz olsun)

Hazırlanışı:

Pirinç unu ve suyu bir kapta topak kalmayacak şekilde karıştırın. Daha sonra kısık ateşte koyulaşana kadar pişirin. Muhallebi kıvamına geldiğinde ocaktan alın ve biraz soğuduktan sonra anne sütünü ekleyip karıştırın. İyice ılındıktan sonra bebeğinize vermeye dikkat edin. Bebeğiniz ilk etapta yemek istemeyebilir. Azar azar dudaklarına değdirirseniz tadını alacak ve zamanla alışacaktır. Eğer ilk kez deneyecekseniz öğle vaktinde ve bebeğinizin karnı açken deneyin. Tokken yemek istemeyebilir.

Afiyet Olsun.

Leave A Reply

Your email address will not be published.