Selülit İçin Doğal Çözümler

Kadınları korkulu rüyalarında biri de selülit… Oluşan selülite çözüm bulmak kadar selülit oluşumunu engellemek de hayatımızın bir parçası olmalıdır aslında. Biz daha çok iş işten geçtikten sonra tehlike çanlarını çalmaya başlar, çözüm yolları aramaya çalışırız.Alkol ve sigaradan uzak bir hayat kurmak, günlük tükettiğimiz su miktarını takip etmek, kilomuzu korumak, spor yapmak ya da en azından günlük yürüyüş yapmak çok da zor olmasa gerek. Kendimizi buna alıştırdığımızda günlük rutin hayatımızın bir parçası olacaklardır ve gözümüzde büyümeyeceklerdir.  Tabi ki selülit sadece bu sebeplere bağlı olarak oluşmaz. Hormon bozuklukları, doğum sonrası ve kullanılan bazı ilaçlar sonrasında bu tarz cilt problemleri oluşabiliyor. Selüliti tamamen ortadan kaldırmak ne kadar mümkün bilmiyorum ama aza indirmek ve görünümünü hafifletmek mümkün. Bu nedenle hem içten hem de dıştan uygulayabileceğimiz doğal ve aslında çok sıradan olan bazı şeyleri paylaşmak istiyorum. Görüşlerinize ve deneyimlerinizi paylaşmanıza açığım efem 😉

 

 

İçten Takviye:

İçten takviye için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Yapmamız gerekenler şunlar:

* bol su içmek

* bisiklet sürmek veya yürümek

* tuz, şeker, alkol, sigara,  çay, kahve, çikolata, kızartma ve undan uzak durmalıyız

* vitamin ve minarellerin cildi beslediğini biliyoruz. Özellikle A ve E vitaminlerinin etkisi dillere destan zaten.

A vitamini bakımından zengin olan bazı gıdalar:

Yumurta sarısı
Karaciğer
Süt
Ispanak
Havuç
Yeşil biber
Kayısı
Yeşil sebzeler
Domates
Portakal, greyfurt

E vitamini bakımından zengin olan bazı gıdalar:

Karalahana

Badem

Fındık

Dolmalık fıstık
Patlamış mısır
Tahin
Kabak çekirdeği
Dolmalık biber
Kıvırcık
Nane
Sivri biber
Kereviz yaprakları

Domates

Brokoli

 

* Kilo alıp, vermenin selüliti tetiklediğini unutmayın. Bu nedenle hızlı kilo vermeye çalışmayın. Yavaş yavaş da olsa sağlıklı bir şekilde kilo verin.

 

* yağsız et ve balık çeşitlerini yiyiniz.

* süt ve süt ürünlerinden light olanları tercih ediniz.

* konserve tüketmeyin

 

Ayrıca şu karışımlardan birini de  günlük olarak tüketebilirsiniz:

 

Malzeme: Rezene + anason + biberiye

Sabahları, 1 litre suya 1 tatlı kaşığı rezene, bir tatlı kaşığı anason ve 1 tatlı kaşığı biberiye atın. Bu karışımı kısık ateşte 5 dakika kadar kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Soğuyan karışımı gün boyunca bol limonla tüketin.

 

Malzeme: 2 yemek kaşığı elma sirkesi + su + bal

2 yemek kaşığı  elma sirkesini  bir su bardağı  suya  karıştırınız ve az miktar bal ilave ediniz ve her sabah bu karışımdan içiniz.

(Elma sirkesini kullandığınız bir masaj yağı ile karıştırıp  (3 ölçek elma sirkesi 1 ölçek yağ) selülitli bölgeye uygulayabilirsiniz. )

 

 

 

Selülit İçin Maskeler:

 

Malzemeler:

5 yemek kaşığı biberiye yağı (kan dolaşımını hızlandırır)

5 yemek kaşığı susam yağı (besleyicidir)

5 yemek kaşığı tatlı badem yağı  (besleyicidir)

Streç film
Hazırlanışı ve Uygulaması:

Tüm malzemeleri cam bir kapta karıştırın. (yağları plastik kaplara koymanızı önermiyorum.)
Bitkisel yağ karışımını selülit olan bölgelere  masaj yaparak sürün. 5 dakika kadar masaj yapın.

Streç filmle sıkıca sarıp yarım saat bekleyin.

Yarım saat sonra streç filmi çıkartıp, banyoya girin.

Lifle ya da keseyle selülit yağı sürdüğünüz bölgeleri iyice bastırarak ovun.

Banyodan çıkmadan önce soğuk su tutarak cildinizin uyarılmasını sağlayın.

 

Sarmaşık yaprakları ve Kırlangıç otu:

Sarmaşık yaprakları ile kırlangıç otu yirmi dakika suda kaynatılır. Süzüldükten sonra elde edilen posaya yulaf unu karıştırılarak lapa kıvamı alıncaya kadar susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan lapa temiz bir beze yaydırılarak selülitli yerlere konur.

 

Ayrık otu ve Zemberek otu:

Ayrık otu ile zemberek otu birlikte ezilir. Elde edilen karışım yarım saat tuzlu suda kaynatılarak süzülür. Sıvı bir kaba alınarak gün boyu dinlendirilir. Gün aşırı yatmadan önce sıvı ısıtılarak oturak banyosu yapılır.

 

Kayın ağacının kabukları:

Kayın ağacının kabukları bir saat suda kaynatılır. Süzüldükten sonra sıvı bir kaba alınarak dinlendirilir. Tedavi süresince bu sıvı ile vücudun selülitli yerlerine kompres yapılır. Ayrıca ısıtılan bu sıvı ile her gün banyo yapılır.

 

Yağlı Karışımlar:

malzemeler:

Zeytinyağı

susam yağı,

biberiye yağı

kekik yağı

portakal yağı

Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı susam yağı, 9-10 damla biberiye yağı, 12 damla kekik ve 9 damla portakal yağını karıştırıp banyodan önce selülitli bölgelere masaj yaparak iyice yedirin. Yarım saat kadar bekledikten sonra skese ile selülitli bölge kızarıncaya kadar iyice keseleyin daha sonra sabunlanmadan ılık suyun altında duş alıp banyodan çıkın.

3 haftada 1 kez yapmanız tavsiye edilir.

Kahve Telvesi

Limon ve kahve telvesiyle uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Aynı şekilde zeytinyağı ve kahve telvesiyle de yapılabilir. Her ikisinde de yöntem aynıdır. Limon ve kahve telvesini ya da zeytinyağı ve kahve telvesini karıştırıp, masaj yaparak selülitli bölgeye sürüyorsunuz. Masajı aşağı-yukarı yapmanızı tavsiye ederim.

Kahve Türk kahvesi olacak. Bir gün önce içtiğiniz kahveyi de kullanabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmek isterim. Bu yöntemin geçici de olsa bronzlaştırıcı etkisi  var. Sonra vay efendim ben niye esmer oldum demeyin 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.