Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri

Siyah nokta olarak adlandırdığımız komedon, sağlığa zarar vermeyen ancak estetik açıdan problem yaratan bir cilt problemidir. Daha çok yağ üretimindeki artış nedeniyle oluşan siyah noktalardan bazı basit maskelerle kurtulmak mümkün. 

Suna Dumankaya’dan derlediğimiz bazı maske tarifleri:

 

 

Siyah Noktalar İçin Maskeler

Yulaf Unu Maskesi
-Bir çorba kaşığı yulaf unu biraz suda pişirilir. Koyulaşınca bir tatlı kaşığı badem unu katılır ve yüz bu karışımla dairesel hareketlerle ovuşturulur.

Gerekirse bu işlem bir süre her gün uygulanabilir.

Limon Ve Yumurta Maskesi
-Yarım limon suyuna, bir yumurtanın akı koyun ve kabartın. Karışımı koyulaşıncaya kadar hafif ateşte ısıtın.

Sonra küçük bir kavanoza koyun ve üzerine ne olduğunu belirten bir etiket yapıştırın. Kullanılmak üzere buzdolabında saklayın.  Buzdolabına konmayacaksa, karışımın içine eczanelerde bulabileceğiniz asilbent tentürden 3- 4 damla koyarak kullanabilirsiniz.

Bal Maskesi

Cildi besleyen bal, aynı zamanda cildinizi hem temizler hem de  nemlendirir. Siyah noktalardan kurtulmak için de balı kullanabiliriz.  Bunun için 2-3 çorba kaşığı bal, yüzdeki siyah noktaların üzerine yayılır. Cildiniz çok lekeliyse, bala biraz susamyağı katabilirsiniz. Karışımı cildinizde 15 dk kadar beklettikten sonra, ılık suya batırılmış bir pamukla ve yumuşak hareketlerle yüzünüzü temizleyin. Bu işlemden sonra gözenekleri sıkılaştıran bir losyon kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu maskeyi bal ve yulafı karıştırarak da yapabilirsiniz.

 

Limon suyu, Yoğurt Maskesi

Limon suyu cildi dezenfekte ettiği için sivilcelere iyidir ve onları kurutur. Aynı zamanda da siyah noktaların yok olması için de etkilidir. Yoğurt, cildi besler ve nemlendirir.

Bir kase yoğurtla bir limon suyunu karıştırın. Maskeyi, göz çevresine sürmemek kaydıyla yüzünüze güzelce yayın. 15 dk bekledikten sonra, ılık suyla maskeyi çıkartın.

 

Naneli Kekikli Maske:

– Bir tutam nane

– Yabani kekik yaprağı

– Ihlamur

– 2 bardak su

2 bardak su içine malzemeleri koyup, 15 dk kadar kaynatın. Süzün ve cildinize sürün.

Haftada bir defa uygulanabilir.

 

Siyah Nokta Temizleme Losyonu Tarifi

– Bir tutam kırlangıç otu

– Bir tutam ayrık otu

– 5 bardak su

Hazırlanışı ;  5 bardak suyun içine kırlangıç otu ve ayrık otu ilave edilerek kaynatılır. 20 dakika kaynatıldıktan sonra süzülerek ılık halde iken siyah noktaların üzerine pamuk yardımı ile sürülür. 30 dakika sonra cildinizi yıkayın.

Bu losyonu 2 hafta boyunca her gün ve daha sonraki zamanlarda haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

 

Killi ve Badem Yağlı Maske Tarifi

– 1,5 tatlı kaşığı kil

– 1 tatlı kaşığı badem yağı

– 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı : Malzemelerin hepsini karıştırın ve göz çevresine sürmemek kaydıyla yüzünüze sürün. 40 dakika beklettikten sonra yıkayın. Soğuk suyla yıkamanız daha iyi olacaktır. son olarak bir nemlendirici kullanın.

 

 

Yoğurtlu, Mısır Unlu Maske:

Bir yemek kaşığı yoğurt

Bir limon kabuğu rendesi

Bir yemek kaşığı mısır unu

1 yemek kaşığı yoğurt içerisinde 1 adet rendelenmiş olan limon kabuğu ve bir kaşık mısır unu ilave ediyoruz. Bunu karıştırıp yüzünüze sürün ve 15-20 dakika kadar bekletin.

 

Türk Kahvesiyle Maske:

Malzemeler :
1 tatlı kaşığı Türk Kahvesi
1 tatlı kaşığı sısma zeytinyağı

Malzemeleri karıştırıyoruz.  Maskeyi göz çevresi hariç, siyah nokta bulunan kısımlara dairesel hareketler ile uyguluyoruz.  Peeling işlemi yapıyoruz. Sonra da yüzümüzü soğuk su ile yıkıyoruz.

Sütlü, Jelatinli Maske:

Malzemeler :
1 kaşık süt
1 kaşık toz jelatin alıyoruz
Kase
Maske fırçası

Malzemeleri kasede karıştırıyoruz, mikrodalga fırında veya normal fırında yüksek ısıda 1 dakika bekletiyoruz. Maskeyi siyah noktalı bölgeye sürüp 15 dakika bekletiyoruz.

Soyulabilir maske haline gelince bir ucundan tutup, soymaya başlıyoruz.

Maske sürülebilir kıvamda olmalıdır. Biraz kalın sürebilirsiniz. Çabuk donduğu için çok fazla beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Sürmeden önce de ısıya ve kıvama dikkat edin.

 

Çilekli Maske:

1 tatlı kaşığı doğal bal

2 tane organik çilek

1 tatlı kaşığı süzme yoğurt

Gülsuyu

 

Çilekleri ezin, yoğurt ve bal ekleyerek karıştırın. Göz ve dudak çevrenize gelmemesine özen göstererek yüzünüze veye isterseniz boynunuza sürün. 15 dk bekledikten sonra ılık suyla masaj yaparak yıkayın. Gül suyu ile yüzünüzü silin.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.