Tatar Böreği Tarifi

Eskişehir ve Erzurum yöresinde yapılan bir börektir.

 

 

 

Tatar Böreği İçin Gereken Malzemeler:

 

un (2 bardak)

yumurta (2 adet)

su (yarım çay bardağı)

 

 

içinin harcı için:

kıyma (200 gr)

sarımsak (1 diş)

tuz

karabiber

 

kızartma için:

ayçiçeği yapı (1 bardak)

 

Yapılışı:

 

Oval bir kabın içerisinde 2 bardak unu koyun. Unun ortasını açın ve 2 adet yumurta kırın. 1 yemek kaşığı tuz ve yarım çay bardağı suyu ekleyin. Hamuru iyice yoğurun. Hamuru tezgahın üzerine alın ve yoğurmaya devam edin. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamuru top haline getirin, üzerine beyaz bir tülbent örterek 15 dakika dinlenmeye bırakın.

 

İçinin harcını hazırlamak için 200 gr kıymayı bir kabın içine alın. 1 diş sarımsağı çok küçük parçalar halinde doğrayın ve kıymanın içine ilave edin. Bu karışıma 1 çay kaşığı tuz ve karabiber ilave edin ve yoğurun.

 

15 dakika boyunca dinlendirdiğiniz hamuru merdane yardımıyla büyüterek açın. Hamurunuz bir yufka boyunca ve inceliğine geldiğinde açma işlemini bitirin.  10 cm genişliğinde bir çember ile hamurları yuvarlak parçalar halinde kesin ve etrafındaki fazlalık hamurlardan kurtarın.

 

Hazırladığınız kıyma harcını avucunuzda ceviz büyüklüğünde yuvarlayın ve yuvarlak hamurların içine yerleştirin. Eğer hamurlarınız tezgahın üzerine yapıştıysa sıpatula ve biraz un yardımıyla zeminden ayırın.

 

İçlerine doldurduğunuz hamurları kenarlardan içe doğru kıvırın ve ortasını açıkta bırakın. Hazırladığınız hamurları önceden kızdırdığınız tavanın içerisine yerleştirin ve 5 dakika kızartın. Kızaran hamurlarınızı önceden havlu kağıt yerleştirdiğiniz tabağınızın içine alın. Böreğiniz servise hazırdır. Afiyet olsun…

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.