Tost Ekmeği Salatası

Dostlar çok pratik ve ilginç bir salata buldum:) Hem çok lezzetli, hem çok kolay bir tarif. Benim gibi salata canavarları için çok iştah açıcı bir görüntüsü var.:) Dilediğiniz şekilde farklı malzemelerle süsleyebileceğiniz bu salatayı denemelisiniz…

Tost Ekmeği Salatasının Malzemeleri:

1 paket kare tost ekmeği
1 adet haşlanmış tavuk göğsü
200 gr kadar süzme yoğurt veya hazır yoğurt
İstenilen miktarda mayonez
2 diş sarmısak
tuz
Tost ekmeklerini ıslatmak için süt (her biri için 1,5 yemek kaşığı)

Süslemek için:

Közlenmiş kırmızı biber
Salata turşusu
mısır
dereotu

Tost Ekmeği Salatasının Hazırlanışı:

1. Önce tavuk göğsünü tuzla beraber haşlayın. Haşlandıktan sonra sarmısakla beraber rondoya atarak iyice parçalayın.

2. Süzme yoğut ve mayonezi bir kapta iyice karıştırın, karıştırdığınız malzemeyi ikiye ayırın.

3. Yoğurtlu karışımın ayırdığınız bir parçasına, rondodan geçirdiğiniz tavuğu ekleyerek iyice karıştırın.

4.Tost ekmeğinden bir tane alarak 1,5 yemek kaşığı sütle ıslatın. Üstüne tavuklu karışımdan güzelce sürün.(iç malzemeyi hafif kalın bırakabilirsiniz)

5. İkinci tost ekmeğini yine sütle ıslatarak , az önce üstüne iç harcı sürdüğünüz dilimin üzerine yerleştirin ve onun üzerine de iç harcından döşeyin..Tüm tost ekmeği dilimleri bitinceye kadar bu işlemi devam ettirin.

6. Ekmekler aralarında harçlarla beraber bir kule gibi üst üste konacak. Sonra kulenin en altından ve en üstünden dikkatlice tutarak , kullanacağınız servis tabağına yatay pozisyonda yatırın.

7. Ayırdığınız yoğurt-mayonez karışımından çok az bir miktar ayırarak kalan kısmı, pasta kaplar gibi ekmeklerin üstünü kaplayın. ve üstüne alüminyum folyoyu çok gevşekçe kapatarak buzdolabına koyun ve bir gece bekletin.

8. Servis yapacağınız zaman salatayı dolaptan çıkarın, az miktarda ayırdığınız yoğurtlu, mayonezli karışımla folyonun bozduğu üst kaplamasını düzeltin.

9. Üzerini mısır, köz biber ve turşu ile süsleyin. Kenarlarına da dere otu koyun.

Dilerseniz üzerini süslemek için farklı malzemeler kullanabilirsiniz.Sadece pulbiber ve kekik serpebilir veya haşlanmış yumurta ile de süsleyebilirsiniz.

Afiyet şeker olsun:)

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.