Ballı Lokma Tatlısı Tarifi

Ramazanın vazgeçilmez tatlılarında lokma tatlısı aynı zamanda kış aylarının hoş sohbet anlarının da ortağıdır. Dökme veya kaşık tatlısı olarak bilinen tatlının İzmir yöresine ait olduğu söylense de her yörede yapıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Az malzemeyle yapılan bu tatlıyı değişik şekillerde yapmak mümkün.  Bazı hanımlar hamuru katı yaparken, bazı hanımlar cıvık yapmayı tercih ediyor. Aynı şekilde mayalı ya da kabartma tozuyla yapanlar, yumurtasız yapanlar da var. Ben size standart bir tarif veriyorum. Mayalı ve yumurtalı lokma tatlısı…

Not: Mayalı hamuru dinlendirerek de yapabilirsiniz.

Malzemeler:

* 2 su bardağı un

* 2 yemek kaşığı toz şeker

* 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağ veya margarin

* 1 su bardağına yakın süt

* Yarım paket yaş maya veya 1 yemek kaşığı kuru maya

* 1 adet yumurta

* Bir miktar su

* Bir tutam tuz

Şerbeti için:

Çok şekerli ya da az şekerli sevme durumuna göre şeker oranını değiştirebilirsiniz.

*4 su bardağı şeker

* 2,5 su bardağı su

* 2-3 damla limon suyu veya 1 limon dilimi

Şerbetin yapılışı:

Su ve şeker büyükçe bir tencerede iyice kaynatılır. İnmesine yakın limon suyu damlatılır veya limon dilimi konur. Tatlılarla buluşturmak için soğumaya bırakılır.

Tatlının Yapılışı:

Karıştırma kabına unu, tuzu, şekeri, koyup iyice karıştırıp ortasını havuz gibi yapın. Bu havuzun içine mayayı, sütü, erimiş tereyağını, yumurtayı ve bir miktar suyu koyun. Yumuşakça bir hamur elde ettikten sonra kaşık kaşık alarak ya da avucunuza alıp işaret parmağınız ve baş parmağınızın arasından pörtletin.  Kızgın yağda kızartın. Lokmaları sık sık karıştırarak kızartı.  Kepçe veya tel süzgeç ile alın soğumuş şerbet içine atın. 5-10 dk bekletin, üzerine tarçın, hindistan cevizi veya fıstık serperek servis yapın.

Lokma tatlısını istediğiniz gibi şekillendirmeniz de mümkün.

Afiyet Olsun…

Leave A Reply

Your email address will not be published.