Semizotu (pirpirim) Cacığı Tarifi

Omega 3 deposu olan semizotunu salata veya cacık olarak tüketmeniz ve alışkanlık haline getirmeniz sağlıklı yaşam için önemlidir. Aşağıda semizotunun faydalarını yazdığımda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Diyet yapanlar yağsız yoğurtla kullanarak ve mümkünse tuz kullanmayarak tüketebilir. Hem doyurucu hem besleyici hem de semizotunun düşük kalorili oluşu diyetinizi destekleyecektir.

Ramazan ayında iftar ve sahur menünüzde bulundurmanızı tavsiye ederim çünkü semizotunun susuzluk giderici bir etkisi var.

Semizotu Cacığı için gereken malzemeler :

Yoğurt

Semizotu

(tercihen acı) yeşil biber

(isteğe bağlı) sarımsak

tuz

Semizotu Cacığının Yapılışı:

Semizotu cacığını bildiğimiz cacık kıvamında yapıyoruz. Yoğurdu suyla biraz cıvıklaştırıyoruz. Kıvamını zevkinize göre ayarlayın. Tuzunuzu kendinize göre ayarlayın. Semizotunu doğrayıp koyun. Yeşil biberi semizotu cacığına çok yakıştırıyorum. İsterseniz yeşil biber de ekleyin. Acı yeşil biberin de lezzetini arttırdığını düşünüyorum. Yine tercihe bağlı sarımsak ekleyebilirsiniz cacığınıza. Semizotu cacığı bir kaç saat ya da bir gece bekleyince lezetini daha iyi buluyor.

Semizotu nasıl hazırlanır?

İyice , tertemiz yıkanmış semizotunu isterseniz haşlayarak isterseniz çiğ olarak kullanabilirsiniz.

Semizotu nasıl saklanır?

Semizotunu derin dondurucuda saklayıp, dilediğiniz zaman cacıkta veya salatada kullanabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi haşlayarak ya da çiğ olarak, saklama poşetlerine koyup saklayabilirsiniz.

Semizotunun Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir?

Semizoturnda Omega 3 asidi olduğu için özellikle çocukların beyin gelişiminde ve konsantrasyonda oldukça etkilidir.

Alzheimer ve bunama gibi sağlık sorunlarını önleyici olduğu saptanmıştır (omega 3 etkisi).

Astım, bronşit ve depresyonda onarıcı bir etkiye sahiptir.

C ve A vitaminleri (antioksidan etkisi burdan geliyor) bakımından zengin olan semizotu (niasin, riboflavin, folat, B6 vitamini bakımından da zengindir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez mineralleri açısından da zengindir.

Lif oranı yüksek olduğu için kabızlık sorununa iyi gelmektedir.

Kanı temizler, idrarı söktürür, böbreği temizler ve böbrek taşı, kumu gibi sorunlara iyi geldiği bilinmektedir.( Bu konuda şunu belirtmekte fayda görüyorum, semizotunu iyi yıkamalısınız. Böbrek kumundan kurtulayım derken, iyi yıkanmamış semizotu yüzünden kendinize zarar vermeyin. Aynı durum bütün meyve, sebze ve bilhassa yeşillikler için de geçerlidir. Yıkadıktan sonra sirkeli suda biraz bekletmenizi tavsiye ederim.)

Semizotunun kandaki şeker oranını düşürdüğü söylenmektedir.

Omega 3 kandaki trigliseridleri yani kandaki yağ oranını düşürdüğü için kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkilidir.

Afiyet olsun… Sağlıcakla kalın…

Leave A Reply

Your email address will not be published.