Vanilyalı Şeker Nasıl Hazırlanır?

Vanilya aromasına bayılan takipçilerimiz için vanilya yazısı dizimizde sıra vanilyalı şekerde 🙂

Vanilya özütü yapımında malumunuz alkol kullanılıyor.

Bu sebeple pek çok kişi özüt hazırlama girişiminde dahi bulunmayacaktır. Ancak vanilyalı şeker derdimize derman olabilir 🙂 Vanilya çubuklarıyla hazırlayacağımız vanilyalı şekerimizi pasta, kek, kurabiye, sütlü tatlılar ve dondurma tariflerinde kullanabilirsiniz. Doğal ve lezzetli vanilyalı şekerimizin tarifine geçelim. Ancak önce vanilya hakkında hazırladığımız şu yazıları da gözden geçirmenizi tavsiye ederim:

Vanilyalı Şeker İçin Gereken Malzemeler:

  • 400 gram toz şeker (2 su bardağı)
  • 1 adet vanilya çubuğu

Yapılışı:

Kesmen tahtamıza vanilya çubuklarını alıyoruz ve bıçakla uzunlamasına ortadan ikiye bölüyoruz. Vanilyanın içindeki tohumları sıyırıyoruz.

Mutfak robotuna biraz şeker koyuyoruz ve vanilya tohumlarından biraz ekleyip yine şeker ve yine vanilya tohumu ekliyoruz Mutfak robotunda ikinizi birlikte bir güzel öğütüyoruz.

Şekerli vanilyamızı kapalı bir cam kavanoza koyuyoruz. Tavsiyem biraz şekerli vanilya koyup ara katlara içini boşalttığımız vanilya çubuklarını da yerleştirin. Onun da aroması geçecektir.

Bu şekilde, ağzı kapalı cam bir kavanozda iki hafta beklettikten sonra aroması şekerde iyice derinleşecektir. Kavanozda şekerde topaklanma olursa korkmayın. Bu şekilde de k.ullanabilirsiniz.

Vanilyalı şekerimiz bu şekilde artık hazır. Lezzetli tatlılar yapmanız dileğiyle… Afiyet olsun… Esen kalın 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.