Vanilya ve Faydaları

Tatlılarda, pastalarda ve kozmetikte sıkça kullanılan vanilya, kokusuyla baş tacı 🙂 Evet, biliyorum vanilya kokusundan nefret edenlerimiz de var. Özellikle parfüm kokularında vanilya bazı kişilerde mide bulantısı yapabiliyor. Bu durum normaldir esasında. Zira vanilya yoğun olduğunda mide bulantısı yapabilir. Ama bu durum şu gerçeği değiştirmez: Vanilya, romantik bir kokudur ve kararında bir koku/tat tatlı hayallere sevk edebilir 🙂

 

Salepgillerden olup, sarmaşık gibi bir bitkidir vanilya. Olgunlaşmadan toplanan meyvesi gölgede kurutulur. Kurudukça buruşur ve kokusu fazlalaşır. Ana vatanı Meksika, Madagaskar, Cava ve Antillerdir diyor wikipedia.

Üretim aşamasında hiçbir şekilde makine ve kimyasal kullanılmadığı için vanilya pahalıdır efem. Bu nedenle vanilyanın içindeki aromalardan vanilin taklit edilerek sentetik bir ürün elde edilir. Yani doğal değildir. Marketlerde alıp, tatlılarda, pastalarda kullandığımız şekerli vanilin, vanilya değildir. Evinizde vanilya özütü ve şekerli vanilin hazırlamak istiyorsanız sitemizde tariflerine göz atabilirsiniz.

Ciddi anlamda faydası olmamakla birlikte tamamen faydasız, sadece kokusuyla cezbeden bir bitki değil tabi 🙂 Vanilya’nın faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Günlük 5-6 gramın ateşi düşürdüğü söylenir

Vücudu kuvvetlendirir, cinsi kudreti arttırır

Sinirlere iyi gelir

Hazmı kolaylaştırır

Bronş ve öksürüğe iyi gelir

 

Evet, vanilyanın faydaları bu kadar ancak vanilya hakkında yazacaklarımız bu kadar değil.

Parfüm meraklısı biri olarak vanilya kokulu parfümlerle ilgili de bir kaç şey söylemek isterim.

Vanilya kokulu parfümler açık tenlilerde daha kalıcıdır.

Fazla sıkıldığında -sizi değilse bile- çevrenizdekilerin başını ağrıtıp, midesini bulandırabilir. Dozunda kullanılmış bir vanilya kokusu tatlı bir his verir. Rahatlık, huzur verir.  Her mevsimde kullanılabilir. Ancak kokunun hangi notada ve hangi türde kullanıldığına da dikkat edin.

Leave A Reply

Your email address will not be published.