Ayran Nasıl Yapılır?

Türk mutfağının, sofralarımızın vazgeçilmezi, baş tacı ayran…

 

Anadolu’da ayran yapmayı bilmeyen yoktur. Ancak yine de mutfak konularında acemi olanlar önünde bir tarif görmek isterler. Hem onlar için hem de kültürümüze yabancı olan, yeni yeni öğrenmeye çalışanlar için mis gibi bir ayran tarifi verelim bakalım:)

Bildiğiniz gibi gereken temel malzemeler yoğurt, su, tuz.

oran şu şekilde olacak, 1 bardak ayran için

  • 2 dolu yemek kaşığı yoğurt,
  • 1 bardak su
  • biraz tuz

 

Kaç kişilik yapacaksanız ona göre yoğurdunuzu alın ve önce onu sade çırpın. Yoğurt kıvamlı olunca biraz su koyun ve yine çırpın. Sonra ayran kıvamına gelecek kadar su koymaya devam edin ve biraz daha çırpın servise hazırdır. Bu şekilde hem daha lezzetli olacaktır hem de daha köpüklü olacaktır. Tuzu unuttum sanmayın. Unutmadım:) Tansiyon hastaları veya diyeti olanlar tuzsuz içmelidir. Herhangi bir sorun yoksa yoğurdu çırparken yani sudan önce tuzu koyun. Tuz da köpüklü olması için iyi bir etkendir. Tuz kullanan tiroid hastalarına da iyotsuz tuz kullanmalarını tavsiye ederim.

Ayranı sodalı da yapabilirsiniz. Soda da ayranın köpüklü olmasına katkı sağlayacağı gibi hazmı da kolaylaştıracaktır. Ancak ayarını tutturmak lazım. Ekşimsi bir tat veriyor. Ekşi ayran sevenler için sorun değil de, ekşi ayran sevmeyenler için hiç hoş olmayacaktır.

Yaz aylarında ayranı normalden biraz daha katı yapıp, içine buz koyabilirsiniz. Ferahlatma da bir numaradır 🙂

Yemeklerin yanında kimi yerlerde de bazı şerbetli tatlıların yanında ikram edilir.

 

 

Bir de özellikle Güneydoğu Anadolu’da yapılan meşhur Ayran Çorbasını mutlaka denemelisiniz. Ayran detoksunu duyanlar bilir. Bu çorbayla diyet yapanlar, detoks programına girenler fayda gördüklerini belirtmiş. Yoğurdun faydalarını artık sıralamıyorum bile. Her derde şifa dediklerimizden:) Bol bol tüketmeniz dileğiyle…

Afiyet olsun…

Leave A Reply

Your email address will not be published.