Domatesli Kapris Salatası Tarifi

Özel bir diyet uygulamayıp, sadece salataya ağırlık verenlere de tavsiye edebileceğim bence doyurucu bir salata tarifi… Tabi doyurucu olma kısmı kişiye göre değişir. Tıpkı lezzetli olduğu iddiası gibi 🙂 Ancak benim gibi salata canavarlarına muhakkak tavsiye ettiğim, kolay bir salata…

 

 

Domatesli Kapris Salatası İçin Gereken Malzemeler:

 

Tost ekmeği (3 dilim)

Domates (4 adet)

Tulum peyniri (100 gram)

Roka (1 demet)

Zeytinyağı (yarım bardak)

Taze fesleğen (1/4 demet)

Dolmalık fıstık ( 1 çorba kaşığı)

Kırmızı soğan (1/2 adet)

Balsamik sirke (2 çorba kaşığı)

 

Yapılışı:

3 dilim tost ekmeğinin önce dört kenarını kesip sonra zar büyüklüğünde küpler halinde doğrayın. Ocağa aldığınız bir tavaya 3 çorba kaşığı zeytinyağı koyup, üzerine 1 çorba kaşığı dolmalık fıstık ilave edin ve fıstıkları kavurun. Sararan fıstıkları boş bir kaseye alın.

 

Aynı tavaya yaklaşık 2 çorba kaşığı daha zeytinyağı ekleyip, üzerine doğradığınız ekmekleri koyun. Ekmekleri karıştırarak kızartın. Kızaran ekmekleri bir taba alın. Taze fesleğeni elinizle parçalayarak oval bir kaba koyun. Üzerine kavurduğunuz fıstıkları koyup, bıçağın sapı ile hafifçe fıstıkları ezin.

! demek rokayı çok küçük olmayacak şekilde doğrayıp, fesleğenlerin üzerine ilave din. Üzerine kızarttığımız ekmekleri ekleyin. Kabuğunu soyduğunuz 1 adet kırmızı soğanın yarısını ince halkalar şeklinde doğrayıp, kaba aktarın. 4 adet domatesi iri küpler halinde doğrayıp, kaba ekleyin. Domateslerin üzerine 100 gram tulum peynirini elinizle parçalayıp, ufalayarak ekleyin. Üzerine 2 çorba kaşığı balsamik sirke ve kalan zeytinyağının tamamını koyun. Salatayı karıştırarak servise hazır hale getirin.

 

Afiyet olsun…

Leave A Reply

Your email address will not be published.