Kuru Ciltler İçin Maske Tarifleri

En çok bakım isteyen cilt tipi kuru cilttir. Kuruyup, pul pul dökülmesi, kaşıntı ve nemini kaybettiği zaman çatlamalar, sızlamalar… Bunlarla uğraşmak gerçekten çok zor. Ancak düzenli bakımla cildinizin hem iyi görünmesini hem de daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Size ilk önerimiz bir dermatologa görünmenizdir.

Sıcak, soğuk, güneşli, kuru havalarda cildinizi mutlaka nemlendirin. Cilt tipinize uygun kozmetik ürünleri kullanın. Cildinizi kurutacak ürünlerden kaçının.  Sabunlar deriyi kuruttuğu için  pH’ı 5.5 sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanmaya özen gösterin..

Beslenme biçimi de cilt sağlığını etkiler. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli şey bol su içmek.

Sizin için hazırladığımız bazı maske tarifleri var. Sizin yapıp, memnun kaldığını maskeler varsa lütfen bizimle paylaşın.

 

 

Kuru Ciltler İçin Maskeler : 

Haftada bir kere yapılabilirler.


Yulaf İçi Maskesi : 2 çorba kaşığı yulaf içini, suda veya sütte 15 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra bir kaşık bal ekleyin. Hafif sıcakken yüze sürüp, 15 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Kabak Maskesi : Pişirilmiş kabaktan 2 çorba kaşığı alın ve  içerisine 1 çorba kaşığı zeytin yağı veya badem yağı ekleyip, iyice karıştırın. Elde edilen karışımı yüze sürün ve 20 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

Havuç Maskesi : 2 havuç rendeleyip, yumurta akı ile çırpın. 1 tatlı kaşığı zeytin yağı veya sütü  az miktarda nişasta ile karıştırın. Sonra yüzünüzü isterseniz  boynunuz yağlayın. 30 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

Marul Maskesi : Marul yapraklarını ince ince kıydıktan sonra, üzerine zeytin yağı ve birkaç damla limon suyu sıkın (lapa haline gelmesi lazım). Yüzünüze sürün. 20 dakika sonra yavaş yavaş önce sıcak su ile, sonra soğuk su ile yıkayın. Marul yerine, rendelenmiş turp veya patates püresi de kullanabilirsiniz.

Muz Maskesi : Bir adet muzu ezdikten sonra, içerisine 1 tatlı kaşığı süt veya kaymak katılarak karıştırın. Sonra yüzünüze sürün. 20 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

Elma Maskesi : Bir elmayı rendelendikten sonra, içerisine bir çorba kaşığı zeytin yağı, süt veya kaymak karıştırın. Yüzünüze ve isterseniz boynunuza sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Şeftali Maskesi : OIgun bir şeftali iyice ezildikten sonra, haşlama papatya suyu ile lapa haline gelinceye kadar karıştırın. Sonra yüzünüze sürün. 20 dakika bekletildikten sonra yüzünüzü, sıcak su ile yıkayın.

Salatalık Maskesi : Rendelenmiş salatalığa birkaç damla limon suyu damlatın. Yüzünüze ve  isterseniz boynunuza sürün. 20 dakika sonra bir mendil veya bir bezle iyice temizleyin ve yüzünüzü yıkayın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.