Meşhur Kilis Kerebiç Tatlısı Tarifi

Yurdumuzun her köşesinde nefis tatlar mevcut. Hangi yörenin mutfağına baksak  ağzımızın suyunu akıtan tatlar  mutlaka vardır. Hangi yöreden ne paylaşsam diye düşünürken aklıma Kilis mutfağı geldi. Kilis’in ekmeğini yemiş, suyunu içmiş biri olarak hangi tarifi vereceğim konusunda kararsız kaldığımı belirtmek isterim. Çünkü birbirinden güzel yemekleri ve tatlılarıyla hafızamda yer etmiş bir yer Kilis.  Adı konusunda çok emin değilim, “Kerebiç”, “Kereviç”, “Gerebiç” adlarının kullanıldığı benim Kerebiç demeyi tercih ettiğim güzel bir tatlı tarifi veriyorum size. Bu tatlı için kerebiç kalıpları kullanılıyor. Kalıpları bulunduğunuz ilde bulamayabilirsiniz ancak internette bulacağınızdan eminim.

Tarifimize geçelim…

 

Gerebiç Tatlısı için Gereken Malzemeler:
3 yumurta
1 su bardağı şeker (pudra şekeri kullanılırsa daha iyi olur fakat yarım su bardağından biraz fazla şeker yeterli olacaktır)
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı ayçiçek veya zeytinyağı
1 paket margarin (oda sıcaklığında)
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu

Aldığı kadar un (yaklaşık 6-6,5 su bardağı alıyor) (irmik de ekleyebilirsiniz, 1 su bardağı yeterli olacaktır.)

Gerebiç Tatlısının İç Malzemesi:

2.5 su bardağı iri çekilmiş ceviz
1 yada 1.5 tatlı kaşığı tarçın (miktarı size kalmış)
yarım su bardağı susam
yarım çay bardağı da hindistan cevizi
2 yemek kaşığı pudra şekeri

Gerebiç Tatlısının Hazırlanması:


1. Bütün malzemeleri karıştırıp yumuşak bir hamur elde edin.

2. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın ve içli köfte yapar gibi içini oyup karştırdığımız iç malzemesinden 1 yada 1.5 kaşık ilave edip ağzını kapatın.

3. Şimdi bu yaptığınız kurabiyeleri kalıbın tam ortasına koyun ve elinizle hafifce bastırın. Kalıptan çıkarmak için de kalıbın ucunu pişireceğiniz tepsiye hafifçe vurarak çıkartın

4.Tüm hamuru bitinceye kadar aynı şekilde yapmaya devam edin. Yağladığınız tepsiye kurabiyeleri dizip üstü kızarmayacak şekilde pişirin.

5. Kurabiyeler  soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri döküp servis yapın.

 

Alternatif tarif bekliyorsunuz değil mi? Üzgünüm bu sefer veremiyorum. Bu tatlıyı iyi bilen okurlarımızdan alternatif tarifler, yorumlar, eleştiriler ne varsa artık her türlü görüşe açığım. Bekliyorum değerli yorumlarınızı. Sevgiyle kalın… Afiyet olsun 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.