Muzlu Padişah Lokumu Tarifi

Biz kadınlar yemeğin/ pastanın/ tatlının, hem kolay hem lezzetli hem de güzel görünenini severiz.  İşte tam da bu tanıma uyan güzel bir tatlı: Muzlu Padişah Lokumu

Altın günlerinde, kabul günlerinde misafirlerinize ikram edebileceğiniz pratik bir tariftir. Bir gece bekletilmesi dışında zamanınızı almayacak bu tarifte sütün, muzun ve hindistan cevizinin buluşması bu tatlıyı adeta enerji deposu haline getireceği malum.  Bu yüzden çocuklarınıza da yedirebileceğiniz güzel bir tarif.

Tarife geçmeden önce bir kaç bilgiyi aktarmak isteriz. Zira yemek yemek bilinçli bir eylemdir ve yediğimiz şeyler hakkında bilgi sahibi olmak daha sağlıklı beslenmemiz adına önemli bir şeydir. Bu sebeple kısaca muz ve hindistan cevizi hakkında bir kaç bilgi sunmak isteriz.

Besin değeri  oldukça yüksek  bir meyve olan muz;  B6 vitamini, Potasyum ve Folik Asit (B9 vitamini) bakımında çok zengindir. Ayrıca B1, B2, C, D, E ve P vitaminleri ile magnezyum, bakır, demir ve fosfor mineralleri de bulunur. Peki bunların bize faydaları nelerdir dersek; öncelikle muz mutluluk veren meyvelerdendir. Serotinin salgılanmasında destekleyici olan muz, bu sayede sadece mutluluk vermez. Konsantre sorununu da ortadan kaldırır, sağlıklı iletişim kurmada yardımcı olur. Öğrencilerin yemesi için yeterli bir sebep.  Bunun dışında mideyi güçlendirici ve koruyucu etkilerinden dolayı, ülser ve gastrit rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir.

Böbrek iltihabı ve bağırsak hastalıklarında da yararlıdır. Kandaki kolesterol oranını düşüren muz, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Adet sancılarını azaltır. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Kemik gelişimini destekler. Krampları engeller. Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir.

Her 100 gram Hindistan cevizinin   662 kalori içerdiği bilinmektedir. B grubu vitaminlerini de içerir. (Niasin, pantotenik asit, biotin, riboflavin, folik asit, tiamin, pyridoxin).  A ve C vitaminleri bakımından da zengindir.

Cildin güzelleşmesi için  oldukça etkili olan Beta karoten de bulunmaktadır. Sadece cilt için değil çeşitli enfeksiyonların tedavisini vede gece görme zorluklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirici etkileriyle de önemli bir yere sahiptir. Bunların dışında şu temel faydalarını saymak isteriz:

Reflü hastalığına iyi gelir. Mide ağrılarını hafifletir. İdrar söktürücüdür ve  kabızlığı gidermekte faydalıdır. Böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. Balgamı keser. Ağız kokusunu giderir.

Muzun ve Hindistan cevizinin faydalarını sıraladıktan sonra tarifimize geçebiliriz artık.

Muzlu Padişah Lokumunun Malzemeleri:
6 tepeleme kaşık un
2 çay bardağı şeker
1 litre süt
1 kibrit kutusu büyüklüğünde margarin
1 paket vanilya
3  adet muz
1 büyük paket hindistan cevizi
2 paket krem şanti
1 bardak soğuk süt

Padişah Lokumunun Yapılışı:

1. Dikdörtgen fırın tepsisine hindistan cevizini döşeyin.

2. Muhallebi için tencereyi ocağa koyun. 1 litre sütü koyup içine önce unu ekleyin. sürekli karıştırarak pişirin.

3.  Kaynadıktan sonra sırasıyla şekeri sonra margarini, sonra da vanilyayı ekleyerek karıştırmaya devam edin..

4. Muhallebi hazır olunca hindistan cevizi serili tepsiye eşit şekilde dökün. 1 gece bekletin.

5. Ertesi gün 1 bardak soğuk süt ile 2 paket krem şantiyi çırparak muhallebinin üzerine yayın. Bıçakla uzunlamasına 2 ye kesin, enine ise 4 parmak genişliğinde kesebilirsiniz.

6. Her bir karenin içine muz koyup spatula ile kıvırın.

Bu tarifi istediğiniz gibi özgünleştirebilirsiniz. Mesela muhallebiyi buzdolabında beklettikten sonra çıkartıp, kesin ve içine muz dilimi koyup yuvarlayın sonra hindistan cevizine bulayın.  Bu da alternatif bir tarif olsun 🙂 Sizin de alternatif tarifleriniz  ya da soru ve önerileriniz varsa lütfen bize ulaşın.

Üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Antep fıstığı, fındık, şam fıstığı, çikolata parçaları… Tercihiniz ne olur bilemeyiz ancak afiyet olsun demek boynumuzun borcudur 🙂

Afiyet olsun…

Leave A Reply

Your email address will not be published.