Üç Renkli Salata Tarifi

Bazen misafirlerimiz geleceği zaman elimiz ayağımız birbirine dolaşır. Ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı şaşırır oluruz. Hele ki bu misafirler gün arkadaşlarımızsa. Gün sırası size her gelişinde farklı bir şeyler yapmak istersiniz değil mi? Çok iyi anlıyorum sizi.  Bu yüzden günlerde ikram edebileceğiniz çok kolay, çok doyurucu ve çok lezzetli bir tarifi paylaşmak istiyorum.

Üç Renkli Salata adı verilen bu tarifi istediğiniz gibi özgünleştirmek size kalmış. Kullanabileceğiniz malzemeleri alternatifleriyle yazmaya özen gösterdim. Sizin de alternatif  malzemeleriniz varsa lütfen bize ulaşın. Şimdi salatamıza geçelim.

Malzemeler:

6 adet havuç
200 gram pancar turşusu (pancar turşusu yoksa mor lahana da kullanılabilir)
2 tane kuru soğan (taze soğan da kullanılabilir)
tuz, karabiner, pulbiber,kimyon
1 kilo patates

Üzeri için:

500 gram yoğurt (tercihe göre, 1 yemek kaşığı mayonez)
1 çorba kaşığı sıvı yağ
1 tutam maydonoz / dere otu
2 diş sarımsak

limon

Üç Renkli Salata’nın Yapılışı:

Patatesleri kabuklarıyla birlikte haşlıyoruz ve sonra kabuklarını soyup iyice eziyoruz. Başka bir yerde de 1 tane soğanı soteleyip ezmiş olduğumuz patatesleri soğana ilave edip karıştırıyoruz. Ocaktan aldıktan sonra baharatlarını ilave ediyoruz.

Sonra aynı işlemi havuç için de yapıyoruz. Ayrı bir tavada 1 adet yemeklik doğranmış soğanı sıvıyağda soteleyip ve havuçları rendeleyip kavuruyoruz.. Ocaktan indirdikten sonra baharatlarını ilave ediyoruz.

Son hamleye geldi sıra.

Pancarları rendeleyip suyunu süzüyoruz.

Kek kalıbının içine streç film seriyoruz.

Önce patatesleri sonra havuçları ve en sona pancarları ekleyoruz.

Soğumasını bekliyoruz. Keke kalıbını ters çevirip üzerine yoğurt, sarımsak, limon, maydanoz ve yağ ile yapılan karışımı döküyoruz.

Umarım anlatabilmişimdir ve umarım beğenmişsinizdir. Görüşleriniz için lütfen bize yazın. Afiyet olsun 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.