Kuru Börek Tarifi

Geleneksel lezzetleri günümüz evlerinde tatmak çok kolay olmuyor. Siz de bu lezzetleri tatmak istiyorsanız buyurun tarifimize…

 

8

Malzemeler :

3 Adet Kuru Yufka

2 Orta boy Patates

1 Adet Orta Boy Soğan

1 Tatlı Kaşığı Tuz

1 Çay Kaşığı Karabiber

1 Çay Kaşığı Kırmızıbiber

1 Çay Kaşığı Nane

3 Çorba Kaşığı Zeytinyağı

 

Yapılışı :

Patateslerimizi haşlıyoruz. Soğanımızı ince ince doğruyoruz. Haşlanan patatesleri ezerek püre haline getiriyoruz. (Püre derken eziyoruz, börek için uygun yumuşaklığa getirmeniz yeterli)

Patates püresi içerisine soğanlarımızı ve baharatlarımızı katarak iyice karıştırıyoruz.

Kuru yufkalarımızı musluk altında üzerinden su geçirerek ıslatıyoruz. Islatılan yufkaları yumuşaması için bir kapta 5-8 dakika bekletin. Tavaya zeytinyağımızı döküyoruz. Yumuşayan yufkalarımızı tavanın tabanında iki kat olacak şekilde yerleştiriyoruz. (Yufkalar yumuşadıktan sonra açarken bütün olarak açılmayacaktır. Siz mümkün olduğunda büyük parçalar halinde açmaya çalışın.) Hazırladığımız patates püresini yufkaların üzerine döküp eşit olacak şekilde yayıyoruz. İç malzemeyi yaydıktan sonra iki kat olacak şekilde kalan yufkalarımızı yerleştiriyoruz.

Ocağın altını yakıp 7-9 dakika kadar pişiriyoruz. Daha sonra tavanın içindeki böreği ter yüz yaparak 7-9 diğer tarafının kızarmasını sağlıyoruz. (Kızartma işlemini çok güçlü ateşte yapmayınız.) Daha sonra tavanızdaki böreği servis tabağınıza alıp ikram edebilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.