Ramazan Ayı 1.Gün Menüsü

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” ( Bakara, 185)

Mübarek Ramazan Ayı’na kavuşturan Yaradan’a şükürler olsun. Bu ayı hakkıyla geçirmeyi nasip etsin inşallah. İftar için ne yapacağımızı kara kara düşünmekten orucun anlam ve önemini kaçırıyoruz bazen. Maalesef… Size uyar mı uymaz mı bilmem ama alternatif olarak aklınızda bulunsun diye her gün iftar ve sahur için bir menü hazırladık. Umarım beğenirsiniz ve işinize yarar.

 

İftar duasını paylaşmayı bir borç bilirim:

 

Arapçası:

“Allâhumme leke sumtu ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve alâ rızkıke eftartu veli savmi ğadin neveytu fağfir limâ kaddemtu vemâ ahhertu.”

 

Türkçe Anlamı:

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

 

Amin.

 

Hayırlı İftarlar…

 

İftar Menüsü:

Ayran Çorbası:

İçli Köfte: 

Kapris Salata

 

İftar Sonrası:

yorgunluk kahvesi

Ballı Lokma Tatlısı

Nar Şurubu :

 

Sahur Menüsü:

Keçi Bacağı

Patlıcanlı Ekmek Salatası

Ayran Çorbası

Leave A Reply

Your email address will not be published.